Session (2018-19)

 

 From the Principal's Desk

Achievements 2018-19

  • Inter-School
  • Zonal Level & Regional Level
  • State Level
  • National Level
  • International Level
  • Inter-House

6th Inter-School Yogathon Championship 2018

April 6, 2018 at N.K. Bagrodia Public School

Name(s)

Class

Event

Position/Medal

Ridhima Khatri

IV-Straw

Yoga

III- Bronze Medal


Euphoria

April 19, 2018 at N.K. Bagrodia Public School 

Name(s)

Class

Event

Position/Medal

Neer Bakshi

VIII-C

French Song

I

Pari Kataria

VIII-A

Tanveer Sangle

VIII-B

Tvisha Jain

VIII-C

Gracy Katyal

VIII-B

Rishav Kumar

VIII-C


Behes@Gurugram

                                            held on April 20-21, 2018

We are proud of our team and their mentors Ms Shaagun

The results:

CUBS DIVISION

• Manas Kapur, Nalin Kathuria and Jeev Sharma won the Champion Team Award

Best Speakers -11 of them

•4 students won gold medals
• students won silver medals 
• 3 students won bronze medals.

LIONS DIVISION

Four Best Speakers

•Paavni Kaur Mago - 6th
•Ananyaa Chopra - 7th 
•Mayank Bhardwaj - 11th
•Mimansa Bharti - 12th

• 7 out of the 8 teams have qualified for the Maha Behes.


 

UMANG UTSAV 2018

April 25, 2018

 Venkateshwar International School, Dwarka

Name

Class

Event

Position/Medal

Pratyush Sharma

VII-C

Street Play

I

Kartikeya Johar

VII-B

Swetansh Sainath

VIII-E

Ponung Pathania

VIII-B

Manas Kapur

VIII-D

Ruhi Solanki

VIII-F

Bhavy Malik

VIII-B

Hrehaan J Zafar

VII-C

Nikhaar Rastogi

VII-E

Puru Mehra

VIII-D

Siya Khanna

VI-C

Rehan Grover

VI-C

 


 

UMANG UTSAV 2018

April 25, 2018

                                                       Venkateshwar International School, Dwarka

 

Name

Class

Event

Position/Medal

Swetansh Sainath

VIII-E

Nukkad Natak

I

Ponung Pathania

VIII-B

Manas Kapur

VIII-D

Ruhi Solanki

VIII-F

Bhavy Malik

VIII-B

Pratyush Sharma

VII-C

Kartikeya Johar

VII-B

Hrehaan J. Zafar

VII-C

Nihaar Rastogi

VII-E

Puru Mehra

VIII-D

Siya Khanna

VI-C

Rehan Grover

VI-C


LITERARY FEST-‘SOUL’ 2018

April 25, 2018

 N.K. Bagrodia Global School, Dwarka

Name

Class

Event

Position/Medal

Miranya Lamba

VIII-E

Shakeshpeare Facebook Page

I

Shreyansh Solanki

VIII-D

Nysa Billa

VI-B

Limerick-Be a Poet

I

Kayra Nanda

VI-E

Tarannum Sehdeva

X-E

English Debate

II

Yajur Mohan Sharma

IX-B

 

 


 

LITERARY SOUL 2018

April 25, 2018

                                                      N.K. Bagrodia public School, Dwarka

 

Name

Class

Event

Position/Medal

Miranya Lamba

VIII-E

Shakespeare In Modern Era

I

Shreyansh Solanki

VIII-D

 

Nysa Billa

VI-B

Limerick Be a Poet

I

Kaira

VI-E

 

Tarannum Sehdev

X-E

English Debate

II

Yajur Mohan

IX-B


 

CV Raman Quest organised by the KR Mangalam World School saw our students get a Scholarship of Rs 6000 each for their meritorious achievement.

The students have now reached Grade 9.

We are very proud of them.

Shravi Jain 
Satwik
Divyanshu Garg 
Priyam Banerjee

Congratulations dear students, parents and mentors from the middle wing of Sri VIS


UMANG UTSAV 2018

April 26, 2018

 Venkateshwar International School, Dwarka

Name

Class

Event

Position/Medal

Vidit Khandelwal

IX-C

VIS Design

I

Kapeesh Gupta

IX-C

Hardik Kalra

XII-A

Programming

II

Sumit Kumar

XII-A

Amisha Balwani

IX-F

Launch Pad

III

Aniktait Panigrahi

IX-F


 

CONFLUENCE 2018

May 2, 2018- May 4, 2018

 K R Mangalam World School

Name

Class

Event

Position/Medal

Aditi Mitra

VIII-A

Moksha

I

Ponung Pathania

VIII-B

Miranya Lamba

VIII-E

Mehak Adhlakha

VIII-C

Vardaan Grover

VIII-B

Geet Sharma

VII-C

Vriti Gujral

VII-C

Rajul Aafria

VII-C

Snehal Gupta

VII-C

Yashita Gupta

VII-D

Name

Class

Event

Position/Medal

Niharika Soni

X-A

Gout De France

I

Nivedita Soni

X-C

Parnika Sharma

X-F

Number Ninjas

II

Jay Garg

X-C

Name

Class

Event

Position/Medal

Uday Dhingra

V-Mulberries

Percussion Ensemble

III

Vedant

V-Raspberries

Dushyant Lakra

V-Raspberries

Anubhav Bhardwaj

V-Strawberries

Yatharth Singh

IV Blackberries

Sooryansh Bajaj

IV-Strawberries

Manan Vij

 

Aviral Verma

 


TRISHNA 2018

May 4, 2018

N.K. Bagrodia Public School, Dwarka

 

Name

Class

Event

Position/Medal

Aman Gupta

I-Blueberries

MAZW-O-PIA

I

Adwita Tyagi

II-Blueberries

Vigyapan Prastuti

I

Aditi Sharma

III-Blueberries

Kushagra Udar

VIII-E

Parampara

I

Manas Kapoor

VIII-D

Anirudh Pahwa

VIII-E

Kriti Pandey

VIII-F

Swetanch Sainath

VIII-E


 

SPARDHA 2018

May 5, 2018

Adarsh World School, Dwarka

Name

Class

Event

Position/Medal

Manas Kapoor

VIII-D

English Debate

II

Riya Sehrawat

X-F

Hindi Declamation

III


Congratulations to STUBH LAL of Class 12 A!

He bagged the FIRST POSITION IN TALK TECH ION 2018 (INTER-SCHOOL EVENT) @ INDRAPRASTHA INTERNATIONAL SCHOOL, DWARKA .


Sankalp Sahodaya Inter - School Swimming Meet

July 7, 2018

Simran Zutshi-Class VIII
100 free style-II
100 backstroke - II
100 Breaststroke - III

Saniya Zutshi Class V

50 butterfly-I
50 back stroke-I
50 freestyle-II

Dev Negi-Class VI

50 breast stroke-I
50 back stroke-I
50 freestyle-III

Aarush Aggarwal- Class VIII

100 back stroke-III

Rachit Birman-VI

50 breast stroke-III


Expressions

Army Public School

Name

Class

Event

Position/Medal

RIDHIMA DAS

VI

TWINKLING TWINS

I

GEET SHARMA

VII

VRITI GUJRAL

VII

RAJUL AAFARIA

VII

UTKARSHA PANDA

VII

PONUNG PATHANIA

VIII

ROSHNI CHOUDHURY

VIII

TANIMA LAL

IX

ADITI MITRA

VIII

RIDHIMA DAS

VI

KAYNA DHINGRA

VIII

DIA THAPA

IX

DIVYANSHA SHARMA

IX

REYONA KAUL

VIII

LAVANYA SETHI

VIII

MEHAK ADLAKHA

VIII

AMAN YADAV

XI

DUSTY PROBLEM MISTY SOLUTION

II

ADITYA SAHA

XI

IKSHITA MEHTA

XII

ATHARVA SHARMA

VI

MELODIOUSLY MATHEMATICAL 

II

HUNAR KUMAR

VI

YASHJEET SANGWAN

VIII

SHAURYA TYAGI

VII

PARI KATARIA

VIII

GRACY KATYAL

VIII

ARYAN BHARDWAJ

VIII

NEER BAKSHI

VIII

DHIMANT KAUL

VIII

HREHAAN J. ZAFER

VII

NITYA AGARWAL

VII

CIRCULO ELEGANT

II

ARSHIYA KAUR

VIII

RAYA ARORA

IX

PRIYANSHI KAIN

X

DEVANSH AGARWAL

VIII

COMICON

III

SHUHUL RAINA

VII

PRATYUSH SHARMA

VII

??????? ???

 

III

SWETANSH SAINATH

VIII

KUSHAGRA UDAR

VIII

PRANAV BAGGA

VIII

BHAVY MALIK

VIII

KRITI PANDE

VIII


'EUPHONY 2018'

July 26-27, 2018

Indian Heights School, Dwarka

Name

Class

Event

Position/Medal

Mayank Bhardwaj

XI

- RENDEZVOUS WITH RJ

 

I

Pranav Bhatia

XII

Vriti Gujral

VII

TWIRL YOUR CLASSICAL FOOT

II

Rajul Aafaria

VII

Geet Sharma

VII

Yashita Gupta

VII

Ridhima Das

VI

Aditya Srivastava

VI

Tvisha Jain

VIII

Reyona Kaul

VIII

Aryasava Goel

PP

SCINTILLATING SMART TOONS

III

                     


 

Inter-School Birla Vidya Niketan Swimming Meet

held on

July 19-20, 2018

at Birla Sports Centre

Name

Class

Event

Position/Medal

Dhruv Bajaj

IX

100 mts – Backstroke

50 mts. Breast

Free Style

200 Individual Medley

I-Gold Medal

III- Bronze Medal

III-Bronze Medal

III – Bronze Medal

Bhavya Bajaj

IV

500 mts. Backstroke

500 mts. Breast

II- Silver Medal

III- BronzeMedal

 


 

STEM EDUCATION @ SRI VIS

PRAGYAM TIWARI 7 E MAKES HIS ALMA MATER PROUD BY SECURING FIRST POSITION IN THE NATIONAL FEST-O-SKILL IN THE EVENT

CAPTURE ON CAMERA AND CREATE

AT THE DAV PUBLIC SCHOOL, PUSPANJALI ENCLAVE, DELHI

 

 


 

KUDOS TO OUR NATIONAL YOGA STARS FOR LEADING AND GUIDING THEIR TEAM FOR ESTABLISHING SUPREMACY AT THE ANNUAL INTER - SCHOOL YOGA COMPETITION HELD AT THE SADHU VASWANI INTERNATIONAL SCHOOL FOR GIRLS, SHANTI NIKETAN, NEW DELHI ON AUGUST 1, 2018!

FIRST POSITION IN RHYTHMIC YOGA

KAYNA DHINGRA 8 F
KAVYA AGGARWAL 11 A

FIRST POSITION IN GROUP YOGA

LAVANYA HAZARE 5 BLACKBERRIES
KAYNA DHINGRA 8 F
SREEJNA PURKAYASTHA 8 F
PARASHI RAJPUT 10

 


 

 

Kudos to the winners and their parents & mentors of the Hindi Extempore Turncoat Debate

held at the Vasant Valley School!

Aaj Tak TV Anchor Ms Anjana Kashyap gave away the prizes

We are proud of our team

Pragya Diwan - Head Girl - Class 12
Pranjal Singla Class 11
Pranjal Diler Class 10

Host School took the Trophy

DPS R K Puram secured the First Runners Up position

Sri Venkateshwar International School Second Runners Up

Well done Hindi Department


 

CONGRATULATIONS TO THE PARTICIPANTS, THEIR PARENTS AND MENTORS OF

RHETORIA 2018 - INTER-SCHOOL EVENT AT J.M. INTERNATIONAL SCHOOL

HELD ON 4TH OF AUGUST, 2018

FIRST RUNNERS UP IN MIME

REYONA KAUL 8E
MANAS KAPUR 8D
BHAVY MALIK 8B
SREEJANA 8F
RUHI SOLANKI 8F
NALIN KATHURIA 8D
ANIRUDH 8E
PRABHNOOR 8A
ARUSHI 8A
JEEV SHARMA 8 D
 

FIRST RUNNERS UP IN TECH MAESTRO

VIDIT KHANDELWAL 9C 

 

THIRD POSITION IN OBSTACLE RACE

SAMANYU BIZLA 2 RASPBERRIES
ARNAV SOLANKI 2 MULBERRIES
JIYA KUMARI 2 BLUEBERRIES
NAISHA RAWAT 2 BLACKBERRIES
 

THIRD POSITION IN KNOT WITH SCARVES RACE

ALAYSHA AGARWAL 3 BLACKBERRIES
SARAVANI SHRIVASTAVA 3 MULBERRIES
RITHWIK PHORE 3 MULBERRIES
SIDDHARTH SINGH 3 BLACKBERRIES
 

 


STEM Education and 'Design Thinking' continues to receive their due at Sri VIS

Latest : First Prize in Design Thinking in the event ' Together we can Challenge 2018' on Air Pollution- Cause and Solution for a team having 6 students: two each from Grades 6-8 held at the Nirmal Bharatiya School.

14 strong teams from Delhi and NCR participated,, including some leading names from South Delhi and Gurgaon.

Our amazing winners:

HUNAR KUMAR  6D
ESHAAN BAHUGUNA  6E
KARTIKEYA JOHAR  7 B
TANISHTHA SWAMI  7C
JHALAK GUPTA  8E
AKSHAT JAIN  8E


MBS International School Annual Festival

'Ripples 2018' held on August 8, 2018 

Meet our proud winners:

FIRST POSITION in THE SPACE TALK
STUBH LAL 12 A 
 

FIRST POSITION in CONSTELLATION CRAFT

BHUMIT SANGWAN of Pre Primary Blackberries
 

FIRST POSITION in SKY ROCKET YOUR BUSINESS

JAANYA RAHEJA 9 A
DAKSH GUPTA 8 A
ODITI GUPTA 9 A
YAJWIN BHUTANI 9 E

Idea - Pranav Bhatia

THIRD POSITION in THE APASTRON ANIMATORS
PRANAV BHATIA 12 B
MUKUL 11 D
 

CONGRATULATIONS TO THE STUDENTS, MENTORS AND PARENTS!!!


 

Our Amateur Music Maestros who won the Second Runners Up Trophy

at Maxfort School in Group Patriotic Singing Competition

 


 

Our students bagged the First position in the event “ Twisted Fairytales” in RENAISSANCE 2018

at New Era Public School.

The proud winners are


Arpit Nayyar and Nakshatra - V Raspberries
Utkarsh Kumar - V Mulberries 
Vidisha Jaakhar and Nandini Sethi - V Strawberries 

Akanksha Kaul - V Blackberries

The students were mentored by our in-house talent Ms Monika Toor and Ms Preeti Thakran.

Well done !!

 



STEM Education @ Sri VIS

getting further recognised at St. Marks Sr. Sec. School

Event QUEST 2018 held on August 21 to 25

XII Science 
I POSITION
Shrishti Singh and Ishita Dutta

IX Science
III POSITION
Ayush Bhatnagar and Harjas Singh

IX Prayogshala(Science Activity) - 
III POSITION
Ananya Chopra

Aditiya Prakash X Special prize in research based paper presentation

Math events results awaited and will be added soon.

 


 

CORONA 2018 AT MOUNT CARMEL SCHOOL, DWARKA

TWO DAYS OF GRUELLING COMPETITIONS ON AUGUST 23 AND 24

STRIVING TO DEFEND THE ROLLING TROPHY OF CORONA 2017

DAY 1 RESULTS 
Proud of our Winners and their mentors at home and in school

FIRST POSITION 
Event: ' My Nation, My Pride'
English Group Poem Recitation
Mentors:
Ms Aishwarya and Ms Isha Chauhan

MANYA VATS (1Raspberries)
TIA JAIN (1Raspberries) 
AMAN GUPTA (1 Blueberries)
ANUSHKA YADAV (1 Blueberries)
PRANEEL SHARMA (1Blackberries)
PRANAV SHARMA (1Mulberries)

SECOND POSITION 
Event: 'Cooking without Fire'
Mentors:
Ms Surbhi Gambhir and Ms Sanjam Vashisht

SAISHA MITTAL (PP Blackberries)
RISHVIE ( PP Strawberries)

FIRST POSITION
Event: 'Poetry in Motion'
Mentor:
Ms Akanksha Sharma

BHAVIKA PANIGRAHI (3 Blackberries)
ARYAMAN KAUSHIK (3 Mulberries)

FIRST POSITION
Event - 'Hackathon'
Movie in flash
Mentors:
Ms Barnali Bannerjee

KRISH BANSAL ( 10E) 
ARNAV JAIN (9F)

FIRST POSITION 
Event: 'Anmol Paryavaran'
Dance to live singing 
Mentors:
Mr Bhupinder Gangani and Mr Abhishek Sharma

PURVA BANGA (10F)
VRITI GUJRAL (7C)
YASHITA GUPTA (7D)
RAJUL AAJARIA (7C)
GEET SHARMA (7C)
VARDAN GROVER (8B)
ADITYA SRIVASTAVA (6E)
TANIMA LAL (9)
KRITIKA GOYAL (12C)
AVI JOSHI( 12C)
MAYANK BHARDWAJ (11D)
PRANJAL DILER (10D)
RISHABH MALIK (10B)
MEHUL KALRA (12B)
SNIGDHA SARKAR ( 9)

GAURANGI ( 10B)
REYONA ( 8E)
UJJWAL ( 12C)
SHREYA ( 9C)
BHAVYA GHAI ( 12C)
UTTKARSH ( 12C)
SAKSHAM GARG (11C)

 


Arthashastra @ DPS Vasant Kunj saw Sri VIS students outclassing the best

JINGLE MAKING 
FIRST POSITION

MAYANK BHARDWAJ XI
KRITIKA GOYAL XII
AVI JOSHI XII

A LA MODE 
FIRST POSITION

SANCHI ARORA XI
ABHISHEK MOHANPURIYA XI

THRIFT VENTURE 
SECOND POSITION

SHREYANK SHRESHTH XII
SHASHWAT VIJAYWARGIYA XII

 


Tarana 2018 @ Vishwabharti Public School, Dwarka

 

First position in Pictogram
SAIRAH ARORA PS BLACKBERRIES
Mentored by Ms Priyanka Nagpal and Ms Jaspreet

First Position in Word Rafting
ARYASVA GOEL PP BLACKBERRIES
Mentored by
Ms Pooja Pathania

Third position in Fancy Dress
NIYATI GUPTA 1 STRAWBERRIES
Mentored by
Ms Anita Puri

Second Position in Spin-a-yarn

NEIL RANA 5 STRAWBERRIES
AVISHI JAIN 5 STRAWBERRIES
AHANA SINGH 4 STRAWBERRIES

RIONA RACHEL 4 MULBERRIES
Mentored by
Ms Ramneek and Ms Kirti

Third position in Instrumental
SURYANSH BAGAI 4 STRAWBERRIES
NAITIK GUPTA 4 MULBERRIES
YARARTH SINGH 4 BLACKBERRIES 
NAITIK VIJ 
Mentored by
Mr Rajkumar and Mr Krishna

Second position in La-Connaissance an-dela Frontier
ZORAVAR SINGH
MALHOTRA 7 E
ARYAN VERMA 8
Mentored by
Ms Astha, Ms Ritu and Ms Harpreet

Second position in Current Affairs
JAYSELL BEDI 8 F
PRATYUSH
SINHA 8 A
Mentored by
Ms Shaagun

Second position in Dance -Jeewan Shakti
VARDAAN GROVER 8B

PONUNG PATHANIA 8B
BHAVY MALIK 8B
ADITI MITRA 8A
REYONA KAUL 8E
VRITI
GUJRAL 7C
GEET SHARMA 7C
RAJUL AAFARIA 7C
YASHITA GUPTA 7D
MANYA ARORA 7A

ADITYA SRIVASTAVA 6E
TWISHA JAIN 8C
Mentored by
Mr Bhupinder and Mr Rahul
Congratulations to all ??
??????


 

We congratulate Simran Zutshi of Class VIII F for bagging 2nd position in 400 mts freestyle

and for 3rd position in 200 mts freestyle in Men, Women and Tiny Tots Aquatic Championship held at Dr. Shyama Prasad Mookherjee Pool Complex, New Delhi from 24.08.2018-25.08.2018.

 

 

 


3rd Inter School Skating Championship.

Venue:- Decathlon, Metro Walk Mall, Rohini.

Date:- 02/09/2018

Vyan Rana
Class- III Strawberries

Race 300mtr. *Gold medal*
Race 500mtr. *Silver medal*


 

Rolling Trophy won in the PS-PP Inter- School event SURGE at N.K.BAGRODIA GLOBAL SCHOOL today

Our Participants who made it happen. Overall results to be updated soon.

Event - Colours of joy

AADHYA SINGH PP BLACKBERRIES
TANYA GOYALPP MULBERRIES
SAMAIIRA KANWARPP MULBERRIES
NATALYA LAMBA PP MULBERRIES
MOKASH PP MULBERRIES
ABHINAV KUMAR PP BLACKBERRIES
JISHNU OBEROI PP MULBERRIES
SAKSHAY MITTAL PP BLACKBERRIES

Event - Twist Tabloid

YAJAT PATHAK PP BLACKBERRIES
SAISHA NAGPAL PP STRAWBERRIES

Event - Born to Run....Run for Fun

YUVAAN YADAV PS MULBERRIES
VIVAAN YADAV PS MULBERRIES
TANYA PS MULBERRIES
TAKSHIKA PS BLACKBERRIES

Event- Pot Decoration

ARNAV BAUNTHIYAL PS MULBERRIES
TAUSHINI KATRAGADDA PS BLUEBERRIES

EVENT- Mix Media Collage making
AADYA SHARMA PS RASPBERRIES
AARNIK BAGDI PS RASPBERRIES

EVENT- Bees buzz

BHUMIT SANGWAN PP BLACKBERRIES
RISHVIE PP RASPBERRIES

EVENT: Little Techno Servers
MOHAMAD ABDULLAH PP RASPBERRIES

EVENT- Relive the character
SAIRAH ARORA PS BLACKBERRIES

 

 

 


Prayas 

held at N.K. Bagrodia Public School

22.9.2018

 

Sri VIS - Pre School and Pre Primary keep the momentum going by bagging the second Rolling Trophy of September 2018

We are proud of the Participants and Mentors of:

LEAF- O -ART - FIRST

SMERA- P.P. STRAWBERRIES
ARJIT S. RANA- P.P. STRAWBERRIES
Mentored by Ms Surbhi and mother of Baby Smera Dr Megha Kaushik

CRAFTY BOOK JACKET - THIRD

AVYUKT CHOPRA- P.S. BLUEBERRIES
AAHANA DAS- P.S. BLACKBERRIES
Mentored by Ms Aakanksha

LETTER LITERATE: AN ALPHABET STORY - FOURTH

MISHIKA GOEL- P.S. MULBERRIES
MISHIKA GOYAL- P.S. BLUEBERRIES
Mentored by Ms Shweta Khanna and Ms Chhavi

EXPRESSIVE EMOTICONS: A FANCY DRESS SHOW FOURTH

REYANSH ALAG- P.S. BLUEBERRIES
Mentored by Ms Smriti and Ms Chhavi

COMMANDO RELAY RACE - FOURTH

TAKSHIKA- P.S.BLACKBERRIES
CHAHAL PAHUJA- P.S. BLACKBERRIES
MOHID SAIYAD- P.S. BLACKBERRIES
VIVAN KAUSHIK- P.S.BLACKBERRIES
Mentored by Ms Priyanka

DANCING DUETS - FOURTH

MOKASH- P.P MULBERRIES
NATALYA LAMBA- P.P. MULBERRIES
REYANSH- P.P. MULBERRIES 
Mentored by Ms Pooja

KATHA UTSAV - FOURTH

IKSHITA MEENA- P.P. BLACKBERRIES
ARYASYA GEOL- P.P. BLACKBERRIES
SAISHA MITTAL- P.P. BLACKBERRIES
BHUMIT SANGWAN- P.P BLACKBERRIES
Mentored by Ms Kiran

EGGS IN THE BASKET - FOURTH

JAI BABERWAL- P.P. MULBERRIES
ARYAN KUMAR- P.P. BLACKBERRIES
MADHVI- P.P. BLACKBERRIES
ARSHPARI- P.P. RASPBERRIES
Mentored by Ms Kajal

We highly appreciate the role of the HM Ms Shailja Chandar, Ms Sanjam and Ms Suchitra for the overall guidance and motivation.

 

 

 

 

 

 

 

 


Our trio that spun yarns one after another, won hearts and the First Runners Up Position at the Sankalp Sahodaya Inter-School 'Spin a Yarn' event

at the St. Mary's School, Dwarka

Ananya Dubey 3 Blackberries
Devansh Mittal 4 Blackberries
Akshath Gupta 5 Strawberries

Congratulations to the kids, parents and the mentors Ms Yogita Misra and Ms Meenakshi Kanwar

 


Our Lawn Tennis Champ IVANA SINGH of Class 9

                                                                                                 Won the Silver Medal in a tough Inter- School event
                                                                                               We congratulate her, all mentors including her parents!

  


 

Kudos to Angel Bansal 6E for securing the First Position (Gold Medal ) in the under 11 years (Girl Category) at the DDA Badminton Tournament 2018

Congratulations her Coach Mr Arvind Tomar and parents too

 


 

Kudos to the First Position Winners of the Rubik's Cube Competition held at the Talkatora Stadium on October 24, 2018!

Aritro Sen Gupta (8F)
Ahaan Mandan (8F)
Armaan Rai (8F)
Pragyam Tiwari (7E)

They are superfast

Another Kid in Class 9 Hargun Singh is even faster.
He finishes it in the two - three blinks of eyes. The kids keep surpassing each other.

 

 

TAB CONTENT2

 

Vardaan Grover of 8th standard; in association with RoboGenius Aca

demy secured 3rd Position at Delhi NCR

regional level of WRO-2018 JuniorHigh category (13-15 Yrs).

28 strong teams from Delhi NCR schools and clubs contested and competition was quite intense.

World Robot Olympiad Competition was on 18-19 Aug at Manav Rachna School Faridabad.

He will now proceed to National Level at Ahmedabad in Sep. Wishing him & his team good luck !

 

 


 

Zone 21 has more than 100 Schools.

Securing First Position in Group Folk Dance is a matter of pride for students and the lead mentor Mr Bhupinder

August 25, 2018 will be a special day for the young ones.

 

 


Congratulations dear Rishabh Malik of Class 10 B for being the First Runner Up at the ZONAL INSTRUMENTAL (PERCUSSION)

                                               The event was hosted at Sri Venkateshwar International School and comprised of 18 school teams from Zone 21

 

 

 

 


KRITIKA GOYAL 12 secured the First Runner Up position among all schools of Zone 21 of District South West ' B' of the Directorate of Education in the

Solo Classical Singing in Senior Category

She has moved on from Semi Classical category in 2017 to Classical in Zonal Competitions.

We appreciate the musical journey.

GAURAV ARORA 8 bagged the third position in Solo Classical Singing in Junior Category.

CONGRATULATIONS dear students, Music Gurus Mr Abhishek Sharma & Dr Raj Kumar and the parents

 

Manas Kapoor of class VIII B bagged second position in the Zonals English Declamation Competition.(Junior category) Students from many distinguished government and public schools participated in the competition. Manas vehemently expressed his views on the topic' New Cyber World is affecting the lives of Kids' Kudos to the charismatic speaker , Manas!!


Sri VIS hosts Zonal Monoacting Competition - 2018


Junior category - Bhavya Bharti VII 
Senior category - Harsh Jindal IX 
Proud of the kids & the mentor Ms Monika Toor!


Our Senior Basketball (Girls) Team does their Alma Mater proud by claiming the Zone 21 overall Third Position among all schools of Zone 21, South West 'B' District, Directorate of Education

The Champs:

Malika Arora-11th
Ayushi Vaid-11th
Mimansa Bharti-10th
Namrata-10th
Vanshika Anand-9th
Yashika Anand-9th
Drishti Kaushik-8th

First match - SVIS vs Basava Int. School
Score -15-7
Second Match-SVIS vs MBS
Score 14-0
Quarter Final-SVIS vs Mount Carmel
12-4
Semi Final - Queens Valley vs SVIS
15-10 match 
For 3rd place-SVIS vs DPS
Score 14 - 13 Match won by SVIS

We congratulate the students, our Main Basketball Coach Mr Bhupinder Singh, the other Coach Ms Geeta Vaid and the proud parents!

                                                                          


                                                                Performing Arts Department has proven their mettle in all National and Zone 21 Cultural Events

 Latest Addition is First Position in Classical Dance. The event was held on September 13, 2018.

                                                          CONGRATULATIONS to VRITI GUJRAL of VII C, parents & the mentor MR BHUPINDER GANGANI!


 

Kudos to Shreyansh Solanki of VIII D for winning the

Zone 21- Directorate of Education's English Essay Writing Competition!

 


Kudos to Zone 21, Dir. of Ed. Winners in English Debate -

Jeev Sharma and Nalin Kathuria of Class VIII


We congratulate Nalin Kathuria for winning the NCR level 2nd Prize in the Space Debate held on October 15, 2018.

Manas Kapoor was awarded a Merit Certificate of ' Special Mention' . We acknowledge and appreciate his participation too.

 

 

 

 

 


In the District Level of the Directorate of Education having at least 300+ schools , First Place in the competition held on October 26, 2018

The Group Dance Troupe reaches the State level

TEAM SRI VIS 
Your Alma mater is hugely proud of you, your mentor Mr Bhupinder Gangani and we appreciate the role of Ms Anamika, Live Musicians and Parents!

1) ROSHNI CHOUDHURY-8 B
2) PONUNG PATHANIA- 8 B
3) MAHIKA SHARMA-8 B
4) DHAANI JAIN- 8 A
5) RIDHIMA DAS- 6 B
6) YUKTI SHARMA- 6 C
7) MIRANYA LAMBA- 8 E
8)GRACY KATYAL- 8 B
9) KHUSHI CHELLANI- 8 B
10) TVISHA JAIN- 8 C
11) GEET SHARMA- 7 C
12) RAJUL AAFARIA- 7 C
13) REYONA KAUL- 8 E
14) MEHAK ADLAKHA - 8 C
15) GAURIKA ADLAKHA - 7 B
16) NANDINI - 7 B 
17) UTKARSHA PANDA- 7 E 
18) VRITI GUJRAL - 7 C


Athletics Meet - Zone 21 with more than 100 schools 
Day 2 of Girls events

Under -17 Girls ( Individual event)

Riya Sehrawat 10 F, Silver Medal 800m Race

Paavni Kaur Mago 9 A, Bronze Medal 200m Race

Relay race (Under 17 Girls ) Silver Medal
Paavni Kaur Mago - 9A
Riya Sehrawat - 10 F
Vatsala papnoi - 8 D
Chhavi Sehrawat. - 9 E

CONGRATULATIONS GIRLS, FITNESS AND ATHLETICS COACH MR NARINDER AND THE PROUD PARENTS !!!

 


District Level of Kala Utsav 2018

Kala Utsav is an initiative of the Ministry of Human Resource Development (MHRD) under Rashtriya Madhyamik Shiksha Abhiyan.

Sri Venkateshwar International School continued to blaze ahead with First Position in Solo Singing

Kritika Goyal XII C...Proud of you

Mr Abhishek Sharma, Dr Rajkumar from the Music Department, Ms Tripta and Ms Shailja Chandar and the parents...we are proud of you all too!!!


KALA UTSAV 2018 of Govt of India

Art Category at District Level

Congratulations to Manas Chawla of XI C for securing the First Runners Up Position!

We appreciate the role of the Art Department and more importantly his parents.

 


 

FOOTBALL is as popular at Sri VIS

We have two of our footballers selected in Inter -Zonals, Under-14

Zone-21 won the match on October 23.

Congratulations Dear Ayush Bachheti - VIII A and
Aryan Mehta -VIII A !

In CBSE Central Zone Game 1 Sri VIS Under 19 Team defeated Don Bosco School, Paschim Vihar 1-0

Proud of the boys and the Coach Mr Vikram


Zonal Athletic Meet Results (Day One)
Anushka Khullar - 7 D 
Won Bronze medal in 400 m Race

Congratulations dear Anushka and Coach Mr Narinder!

 

 

 

 

12th Delhi State Rope Skipping Championship 2018

                                                     April 21, 2018

Name

Class

Event

Position/Medal

Prisha Dutta

VI-E

Rope Skipping

Gold Medal

Sakshi Singroha

X-E

Silver & Bronze Medal

Vanshika Taneja

X-F

Silver Medal

Rijul Bindal

X-E

Silver Medal

Mehakk Seth

X-B

Silver Medal

 


Kudos of Sri VIS Aquatics Champs

Congratulations to students, parents & mentors!

State – Level Swimming Foundation Invitational Open Aquatic Championship

held on

July 28-29, 2018

at Talkatora Stadium

Name

Class

Event

Position/Medal

Cash Prize

Dhruv Bajaj

IX

100 mts. Butterfly

100 mts Backstroke

200 Individual Medley

II – Silver Medal

II – Silver Medal

II – Silver Medal

Rs. 500 /-

Rs. 500 /-

Rs. 500 /-

Simran Zutshi

 

100 mts. Free Style

500 mts. Free Style

 

4x50 Mixed Relay

4x50 Free Relay

II- Silver Medal

II-Silver Medal

 

I-Gold Medal

I-Gold Medal

 

Rs. 500 /-

Rs. 500 /-

 

 

Saniya Zutshi

V

 

100 mts. Backstroke

500 mts  Butterfly

 

4x50 Mixed Relay

4x50 Free Relay

 

II – Silver Medal

III – Bronze Medal

 

I-Gold Medal

I-Gold Medal

Rs. 500 /-

Rs. 300 /-

 


Skating Champs continue to prove themselves

Congratulations to students, parents & mentors!

36th Open Delhi State Roller Skating Championship

held on

July 28-29, 2018

at G.R. International Skating Rink, Bawana

Name

Class

Event

Position/Medal

Bhavya Bajaj

IV

300 mts.

500 mts.

1000 mts.

I – Gold Medal

I – Gold Medal        

I – Gold Medal

Bhavit Bajaj

IV

500 mts.

III – Bronze Medal


 

                                                                                  Vidhi Solanki won silver medal in 38th Delhi State Judo Championship (2017-18) in 7-8 yrs category.

 


One Act Play Project of Ministry of Culture, organised by the Directorate of Education

saw Sri VIS bagging the First Position among the Public Schools of Delhi and NCR.

Overall State level Second Runners Up Position

We congratulate the Directress Mrs Monika Toor. She was ably assisted by Ms Shailja Chandar, Art Department and other teachers of Prop Committee

The students who deserve all accolades

Ansh Jain 10
Suryansh Sainath 10
Pranav Bhatia 12
Arshia Bannerjee 11
Manya Pruthi 11
Hardik Talwar 10
Bhavya Wadhwa 10
Riddhi 10
Pranjal Diler 10
Rishabh Malik 10
Aryan Agarwal 9
Garv Lalwani 9


We are proud of Vaishnavi Singh of Class VI C who bagged Silver Medal in

22nd Delhi State Interschool Shooting Competition 2018.

Kishore Vaigyanik Prosthan Yojna

School is proud of Aditya Kumar and Om Pathak of Class 12 for clearing the final stage of KVPY of the Government of India.

Kishore Vaigyanik Protsahan Yojana students are selected after a tough national level testing and interview procedure for promoting scientific studies and research in the country

 


National VVM Winner

Heartiest Congratulations to our STEM Wizard Divyansh Garg 9 C and his parents and mentors! He has been declared the VVM North Zone of India

Topper at Mumbai on May 12-13, 2018.

Divyansh was also the Delhi State Topper in the State Camp held on Feb 18, 2018. Delhi sent 12 participants from Classes VI- XI. Vanya Jain:of Class 10

also attended the State Camp then.

National Camp comprised Presentations, Innovation and Creativity, Out of Box activities and Assessment of Leadership Quality.

VVM or the Vidyarthi Vigyan Manthan is a national program for educating and popularizing Science among school students of VI -XI.
It was initiated by Vijnana Bharati VIBHA in collaboration with Vigyan Prasar, under the Deptt. of Science & Technology, Govt. of India and NCERT under the Ministry of HRD, Govt. of India


 

Vidhi Solanki won silver medal in 38th Delhi State Judo Championship (2017-18)

in 7-8 yrs category.


MANAS CHAWLA OF XI C

Kudos to the winner of All India First Prize in the Poster Design Competition of Subhash Foundation!

Congratulations dear student, Art Department and his parent

 

               


Our Star Skaters Bhavya Bajaj and Bhavit Bajaj of Class 4 Strawberries, who were the Overall Champions and Group Champions in the CBSE Roller Skating Championship held from October 11-13, 2018.

Heartiest Congratulations to parents and all mentors, including Mr Dinesh.

 


 

 

RESULTS OF ALL INDIA ROPE SKIPPING CHAMPIONSHIP 2018-19

OVERALL RUNNERS UP TROPHY WITH 19 MEDALS

GIRLS U-17

SAKSHI SINGROHA SECURED 1 GOLD & 2 SILVER MEDALS

VANSHIKA TANEJA BAGGED 2 SILVER MEDALS

MEHAKK SETH SECURED 2 SILVER & 1 BRONZE MEDALS

TRISHA KUMAR BAGGED 3 SILVER MEDALS

GIRLS U-14

SHIVIKA TANDON SECURED 1 GOLD & 1 BRONZE MEDALS

GRACY KATYAL BAGGED 1 SILVER & 1 BRONZE MEDALS

HEMAKSHI SECURED 2 BRONZE MEDALS

SWASTI ROHILIYAN WON 1 BRONZE MEDAL

BOYS

MADHUR VERMA BAGGED THE GOLD MEDAL

CONGRATULATIONS TO STUDENTS, COACH MR DEVESH AND THE PROUD PARENTS!!!

TAB CONTENT5

 

CLASS 10 - ROPE SKIPPING INTER-HOUSE CHAMPIONSHIP

held on July 7, 2018

GIRLS
Positions
1. Sincerity House
2. Strength House
3. Value House
4. Integrity House

BOYS
Positions
1. Integrity House
2. Sincerity House
3. Value House
3. Strength House


Kudos to young Taekwondo enthusiasts !

INTER-HOUSE TAEKWONDO CLASS IV (Girls) 

 

S.No.

Name

Class

House

 

 

1.

2.

Under 25 Kg Wt Category

Swasti Arya

Divyata Prajapati

 

 

IV Blackberries

IV Raspberries

 

 

Value

Strength

 

 

1.

2.

3.

4.

Under 40 Kg Wt Category

 

Ahana Singh

Devisha Malhotra

Niyati Solanki

Ishi Srivastava

 

 

IV Strawberries

IV Strawberries

IV  Raspberries

IV Strawberries

 

 

Integrity

Sincerity

Strength

Strength

 

 

1.

2.

Under 50 Kg Wt Category 

 

Bhavya Khanna

Diva Yadav

 

 

IV Blueberries

IV Raspberries

 

 

Integrity

Value

 

 

INTER-HOUSE TAEKWONDO CLASS V (Girls) 

 

S.No.

Name

Class

House

 

 

1.

2.

3.

4.

Under 25 Kg Wt Category

 

Mahek Lakra

Yashashvi Sehrawat

Bhavyaa Pardesi

Drishti Rana

 

 

V Blackberries

V Blackberries

V Mulberries

V Blackberries

 

 

Strength

Strength

Integrity

Strength

 

 

1.

2.

Under 35 Kg Wt Category

 

Anshika Chhikara

Ananya Solanki

 

 

V Blackberries

V Blackberries

 

 

Integrity

Integrity

 

 

1.

2.

3.

Under 40 Kg Wt Category 

 

Nayna Gusain

Anushka Uppal

Angel Dua

 

 

V Blackberries

V Blackberries

V Mulberries

 

 

Integrity

Integrity

Integrity

 

 

1.

2.

3.

4.

Under 45 Kg Wt Category 

 

Ojaswita

Inika Gupta

Bhavya Sharma

Aakanksha Kaul

 

 

V Blackberries

V Blackberries

V Mulberries

V Blackberries

 

 

Value

Value

Value

Strength

 

 

1.

2.

3.

Above 45 Kg Wt Category 

 

Rishika Yadav

Arshia Solanki

Ananaya Khanna

 

 

V Blackberries

V Blueberries

V Blackberries

 

 

Value

Value

Value

 

INTER-HOUSE TAEKWONDO CLASS V (Boys) 

 

S.No.

Name

Class

House

 

 

1.

2.

3.

4.

Under 35 Kg Wt Category

 

Aryan Yadav

Ankit Kumar

Sudarsh Saini

Dev Chhikara

 

 

V Raspberries

V Blueberries

V Mulberries

V Strawberries

 

 

Sincerity

Strength

Sincerity

Integrity

 

 

1.

2.

3.

4.

Under 40 Kg Wt Category

 

Akshat Kaloiya

Kanavjyot Singh Hora

Nishchay Kaushik

Arnav Gaur

 

 

V Raspberries

V Blueberries

V Blueberries

V Blueberries

 

 

Value

Sincerity

Sincerity

Sincerity

 

 

1.

2.

3.

4.

Under 45 Kg Wt Category 

 

Dushyant Lakra

Arnav Anand

Naman Yadav

Vinamra Jha

 

 

V Raspberries

V Blackberries

V Blackberries

V Blackberries

 

 

Sincerity

Integrity

Sincerity

Sincerity

 

 

1.

2.

3.

4.

Above 45 Kg Wt Category 

 

Om Gupta

Ritvik Kaushik

Parth Pratap Singh

Uday Dhingra

 

 

V Raspberries

V Strawberries

V Blackberries

V Mulberries

 

 

Sincerity

Strength

Value

Value


 

“It is better to debate a question without settling it than to settle a question without debating it” 
-Joseph Proust

SVIS has set the benchmark for conducting activities in such a way that the students not only enjoy but also learn a great deal from it.

The students of class IX to XII proved their extraordinary proficiency in debating in the Inter -House Debating Competition which was held in the School auditorium. With the topics being very contemporary and mind boggling, the speakers vied for honors. Students from each house spoke for and against on the motion with various skills like overstatement,definition,rhetoric,irony,etc. All the teams exhibited great oratorical skills. The speeches given by the participants did not only took these arguments to its summit but also transfixed each person in the audience. The first position was bagged by Integrity house who had to reason on the topic, ‘Advertisements reinforce gender stereotypes.’ Well, it was the battle of the best and the participants definitely gave a tough time to the judges in deciding the winners but nevertheless, each speaker shone like a diamond today after immense preparation and hard work they had done in an hour. Looking at the speakers, the audience gave a knife edge finish to the competition by coming up and speaking on the topics.

The winners are as follows:

1st position-Integrity House
2nd position-Value House
3rd position-Sincerity House
Best speaker(proposition)-Mayank Bharadwaj.
Best speaker(opposition)-Saksham Rai.


Inter- House  Sciencematics Quiz 

Knowledge is of no value unless you put it into practice. Similarly the quest for knowledge must be worked upon with an equal grit and dedication. To encourage the students to widen their application skills, an Inter- House Sciencematics Quiz was organized by class IV and V on August 9,2018 in the school auditorium. The questions put forward were intriguing, exciting and kept everyone at the edge of their seats. 
The quiz was won by Strength House- Chaitanya Sharma (V) and Kshitij Mohan (IV).
At the end, Principal Mam, Ms. Nita Arora also asked many brain churning questions from the audience. 
The quiz truly was a learning experience for both the audience and the participants.

 


 

Inter-House

Hindi Story Writing Competition - IX-X

Hindi Story Writing

Hindi Story Writing -1

 

 

 

 

 

Audio On
"In a heated argument we are apt to lose sight of the truth.~ Publilius Syrus "